Lekarz próbuje reanimować swój źle wyprany uniform medyczny
/ 0 comments

Jak zniszczyłem swojego Scrubsa, czyli jak dbać o odzież medyczną


 

1. Podsumowanie

W artykule omawiamy, jak prawidłowo prać i dezynfekować odzież medyczną, aby zapewnić jej długą żywotność i czystość. Przedstawiamy również szczegółowe wskazówki dotyczące radzenia sobie z plamami oraz dbania o Twoje scrubsy. Czytanie zajmie około 10 minut.

2. Pranie to nie wszystko

Odzież medyczna poza odpowiednim praniem wymaga także dezynfekcji między każdym użyciem. Działanie to nie jest bezcelowe - chcemy pozbyć się plam, bakterii, wirusów. Częstym przypadkiem jest także kontaminacja kanapką ze szpitalnego sklepiku, niekoniecznie Twoją.

Powszechne jest błędne przekonanie, że gorąca woda w pralce zabije zarazki. Zdanie to byłoby prawdziwe, jednak pralka to nie czajnik i nie osiąga temperatury wrzenia. Załóżmy, że jednak nasza pralka osiąga te ekstremalne temperatury - czy w takiej sytuacji wystarczy wrzucić scrubsy i pójść na spacer?

W dwóch przypadkach odpowiedź będzie twierdząca:

 • Scrubsy wykonane są z materiałów, które na to pozwalają
 • Celujesz w modę bardziej awangardową i mniej użytkową i nie przeszkadzają Ci wymęczone ubrania

ALE… Scrubsy nie zawsze mogą być prane w bardzo gorącej wodzie, w części przypadków skurczą się lub wyblakną. Zamiast tego używaj wybielacza chlorowego do bieli i olejku sosnowego lub fenolowego środka dezynfekującego do kolorów, aby prawidłowo zdezynfekować scrubsy i cieszyć się nimi na niejednym obchodzie.

3. Dłuższe życie Twoich scrubsów to…

W poniższym tekście zajmiemy się najczęściej występującymi “składami” odzieży tzw. Medycznej:

 • Bawełniane
 • Bawełniano-poliestrowe
 • Mieszkanki wiskozowe i elastanowe - czyli najpopularniejsze.

4. Jak bezpiecznie prać i dezynfekować odzież medyczną

Bawełniana odzież medyczna

 1. Pierz w zimnej wodzie: 100% bawełniane scrubsy możesz śmiało prac w zimnej wodzie z dodatkami mocnych detergentów, takich jak Persil i Tide.
 2. Dodaj białego octu: Dodaj 1/2 szklanki destylowanego białego octu do wody do płukania, aby zmiękczyć tkaniny bez dodawania komercyjnych środków zmiękczających.
 3. Suszarka bębnowa lub liniowa:
  • Bębnowa: na najniższym ustawieniu
  • Liniowa: Ładnie rozwieś i nie wystawiaj na pełne słońce

Lubisz gotować? Co się stanie gdy wypierzesz odzież w Twojej czajniko-pralce? Wysoka temperatura skutecznie potrafi pozbyć się bakterii, wirusów, a także Twoich scrubsów.

Jakie mogą być tego efekty?

 • Kurczenie się tkaniny: Wysoka temperatura może spowodować skurczenie się Twojego seciku.
 • Blaknięcie kolorów
 • Uszkodzenie włókien
 • Zmniejszenie miękkości
Bawełniano-poliestrowe scrubsy
 1. Pierz w ciepłej wodzie: Scrubsy wykonane np. z 65% z bawełny i 35% z poliestru należy prać w ciepłej wodzie z dodatkiem silnego detergentu. Przed praniem należy wywrócić je na lewą stronę.
 2. Osusz scrubsy: Scrubsy z mieszanki bawełny i poliestru można suszyć w suszarce bębnowej i liniowej.
 3. Jeśli producent dopuszcza pranie w wysokiej temperaturze, co przy tej mieszance materiałowej się zdarza - można skorzystać z tego przywileju

Mieszanki poliester/wiskoza/elastan

 1. Wywróć na lewą stronę: Odwrócenie odzieży na lewą stronę pomoże zminimalizować tarcie i ochronić tkaninę.
 2.  Ustawienie pralki:
  - Temperatura wody: Użyj ciepłej wody (około 30-40°C). Unikaj gorącej wody, ponieważ może to spowodować skurczenie się wiskozy i elastanu
  - Cykl prania: Wybierz delikatny lub syntetyczny cykl prania, aby zapobiec uszkodzeniom tkaniny.
 3. Detergenty:
  Użyj łagodnego detergentu, który nie zawiera chlorowego wybielacza. Detergenty do tkanin delikatnych lub syntetycznych będą najlepszym wyborem.
  Dodaj środek dezynfekujący przeznaczony do prania, jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony przed bakteriami i wirusami.

5. Precz z mych oczu! aka. Safety First

Podczas dekontaminacji swoich scrubów z oddziałowych mikrobów, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i nieszczęśników, którzy mogą się napatoczyć na Ciebie podczas prania. Jak to zrobić? Noś jednorazowe rękawiczki a pranie z dala od twarzy. Jeśli ktoś w Twoim domu ma osłabiony układ odpornościowy i zajmuje się praniem, zachęć go, aby robił to samo lub scedował to na kogo innego.

6. Jak dezynfekować scrubsy

Białe, bawełniane:

 1. Wybielacz chlorowy: dodaj wybielacz chlorowy (podchloryn sodu) do cyklu prania do dozownika wybielacza w pralce lub do bębna pralki, uprzednio rozcieńczony z wodą.

Pamiętaj chemiku młody, nie wylewaj na spodenki, bo dostaniesz od Bożenki.

Nie białe i nie bawełniane:

 1. Olejek sosnowy: użyj płynu do dezynfekcji z olejkiem sosnowym. Sprawdza się dobrze zarówno w zimnej jak i ciepłej wodzie. Dodaj płyn na początku cyklu prania, aby był efektywny, powinien zawierać chociaż 80% olejek sosnowy w swoim składzie.
 2. Fenolowy środek dezynfekujący: Inną alternatywą do dezynfekcji kolorowych scrubów jest fenolowy środek dezynfekujący. W większości obszarów dostępny jest środek dezynfekujący marki Lysol. Fenolowe środki dezynfekujące można dodawać do wody do mycia lub płukania, jeśli woda do płukania jest ciepła.

Była plama, nie ma bluzki, bo ten proszek był od Ruskich aka. wymioty i inne pomioty

 1. Krew
  Zawsze zaczynaj od kąpieli w zimnej wodzie, jak już skończysz, wrzuć do niej swoje ubrania. Gorąca woda doprowadzi do denaturacji białek i znacząco utrudni jej usunięcie. Mydło nie wystarczy - gdy już przepłukałaś materiał zimną wodą, wetrzyj odrobinę detergentu, zawierającego enzymy, które będą w stanie pozbyć się tej plamy, np. Tide lub Persil. Pozwól mu działać przez ok. 10 min, po czym normalnie przepłucz.
 2. Wymioty, mocz i inne fekalia
  Te plamy potraktujemy także jako białkowe. Jeśli jeszcze nie pozbyłaś się pamiątek, usuń co się da jednorazowym narzędziem jak łyżka czy nóż (wybór dowolny). Nie pocieraj materiału - to wprowadza plamę głębiej w tkaninę. Spłucz strumieniem zimnej wody i zastosuj silny detergent przed praniem. Zredukuj zapach - dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do wody do prania.
 3. Maści
  Są to plamy na bazie oleju, które wymagają ciepłej lub gorącej wody do ich usunięcia. Usuń wszelkie ciała stałe za pomocą narzędzia o tępym ostrzu - bez pocierania. Nałóż odrobinę silnego detergentu i pozwól mu działać przez 5 do 10 minut. Spłucz gorącą wodą i wypierz, a jeśli nie zadziała - wypierz.
 4. Leki w płynie
  To nie substancja czynna, a ta nieczynna jest problemem - barwnik. Wybielacz na bazie tlenu + chłodna woda to Twoja broń - wymieszaj roztwór i zanurz poplamione ubranie. Pozostaw do namoczenia na co najmniej godzinę; dłużej znaczy lepiej, jednak nie więcej niż 8h. Barwnik powinien zniknąć, a kolory ubrań pozostaną. Nie zapomnij wyprać!
 5. Jod
  Rozpocznij od namoczenia plamy w ciepłej wodzie (około 30 stopni Celsjusza) z dodatkiem środka do namaczania wstępnego na bazie enzymów lub silnego detergentu przez około 20 minut. Zimna woda nie jest skuteczna w usuwaniu plam z jodu. Następnie wypierz w ciepłej wodzie z detergentem i wybielaczem na bazie tlenu, aby usunąć pozostałe przebarwienia. Jeśli plama pozostanie, wymieszaj świeży roztwór wybielacza na bazie tlenu i letniej wody. Zanurz całą odzież, pozostaw do namoczenia na co najmniej cztery godziny lub na noc, a następnie wypierz jak zwykle. Powtórz w razie potrzeby.
 6. Kawa
  Dla miłośników kofeiny, którzy mieli bliskie spotkanie z poranną filiżanką, spłucz plamę z kawy zimną wodą i potraktuj ją mieszanką detergentu i białego octu. Następnie wypierz jak zwykle.

Jak często prać odzież medyczną?

Po jednokrotnym założeniu należy je wyprać. Posiadanie świeżych i zdezynfekowanych ubrań na każdą zmianę jest niezbędne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i zarazków. Dobrej jakości odzież BHP będzie służyć przez długi czas, ponieważ jest odporna na częste pranie i suszenie


0 comments

Leave a comment